Tjörns hembygdsförening

Solvig Persson hyllad

jan 25, 2013 | 2013, Dokumentarkiv

Solveig Persson hyllad av Bohusläns Hembygdsförbund
Text och bild Birgith Åhs

 En glad Solveig
En glad Solveig: Solveig Persson blev både glad och rörd över den förtjänstplakett som Jan Sjöberg delade ut till henne. Jan läste också upp den motivering som låg som grund för utmärkelsen.
 Solvieg hyllas
Marika Russberg från Bohusläns museum gratulerade Solveig och gav henne en blombukett
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bohusläns Hembygdsförbunds motivering till plaketten var bland annat att Solveig Persson under 15 år på ett framgångsrikt sätt varit ordförande i Tjörns Hembygdsförening.  Hennes goda kunskaper om Tjörns hembygdshistoria och hennes stora nätverk har bidragit till föreningens utveckling. Bland hennes insatser kan i nämnas följande: Tagit initiativ till tre böcker som lyfter fram föreningens förnäma fotoskatt. Varit organisatör och sammanhållande till föreningens omfattande programverksamhet. Hon har också initierat restaurering av föreningens två väderkvarnar. Samt värnat om bevarandet och skötseln av föreningens förnäma textilsamling. Dessutom har hon också lett intressanta kulturvandringar inom kommunen och tagit hand om otaliga besöksgrupper.

 

Kulturarvsdagen Tjörns hembygdsgård 2023 med öppet hus och föredrag

Söndagen den 10 september som var en av kultturarvsdagarna i hela Sverige, öppnade Tjörns hembygdsgård alla sina byggnader för intresserade besökare. Medlemmar från föreningen fanns på plats i de olika husen och kunde berätta om både husens historia och dess innehåll....

Barnens dag på Tjörns hembygdsgård 2023

Trots ett ihållande regn under en del av arrangemanget kom det många barn och föräldrar/mor och farföräldrar till Bräcke . Föreningen hade anordnat massor av olika aktiviteter och även de som var utomhus roade barnen. Så småningom upphörde regnet  och det var full...

Mia Marine-Jonas Simonsson Hanna Wiskari Griffiths

Mia, Jonas och Hanna bjöd på en fantastisk musikupplevelse när de bjöd in till en kväll på Tjörns hembygdsgård. Publiken var engagerad och applåderna lät inte vänta på sig. En kväll som vi hoppas uppleva igen tillsammans med dessa tre duktiga musiker. Efter...

Gåva till Tjörns hembygdsförening

Uno Holmberg, som sköter om Ängen på Härön, fick den 17 augusti besök av SPF:s (Sveriges Pensionärsförening) vandringsgrupp. Vandringar som arrangeras av Henry och Eva Hermansson. Uno stod för måltiden bestående av sill och Ängens "potäter" samt kaffe och kaka till...

Äldredagen 2023 bjöd på sol och skön musik

Ett 65 tal personer från hela Tjörn kom till Tjörns hembygdsgård för att vara med på årets äldredag.  Musikgruppen "Vär och Vurna", med Tomas Carlsson i spetsen, stod för musiken. Medlemmar från Tjörns hembygdsförening bjöd på kaffe med dopp och såg till att alla...