Tjörns hembygdsförening

Solvig Persson hyllad

jan 25, 2013 | 2013, Dokumentarkiv

Solveig Persson hyllad av Bohusläns Hembygdsförbund
Text och bild Birgith Åhs

 En glad Solveig
En glad Solveig: Solveig Persson blev både glad och rörd över den förtjänstplakett som Jan Sjöberg delade ut till henne. Jan läste också upp den motivering som låg som grund för utmärkelsen.
 Solvieg hyllas
Marika Russberg från Bohusläns museum gratulerade Solveig och gav henne en blombukett
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bohusläns Hembygdsförbunds motivering till plaketten var bland annat att Solveig Persson under 15 år på ett framgångsrikt sätt varit ordförande i Tjörns Hembygdsförening.  Hennes goda kunskaper om Tjörns hembygdshistoria och hennes stora nätverk har bidragit till föreningens utveckling. Bland hennes insatser kan i nämnas följande: Tagit initiativ till tre böcker som lyfter fram föreningens förnäma fotoskatt. Varit organisatör och sammanhållande till föreningens omfattande programverksamhet. Hon har också initierat restaurering av föreningens två väderkvarnar. Samt värnat om bevarandet och skötseln av föreningens förnäma textilsamling. Dessutom har hon också lett intressanta kulturvandringar inom kommunen och tagit hand om otaliga besöksgrupper.

 

Öktekaffe för aktiva medlemmar i Tjörns hembygdsförening

Söndagen den sjunde januari 2024 inbjöds alla de medlemmar, som under året hjälpt till med olika insatser i föreningen, till öktekaffe. Cirka 70 medlemmar hade hörsammat inbjudan och det blev en trivsam eftermiddag som förutom kaffe, bjöd på sång och musik, anförande...

Vindövarvet

Britt Johansson berättade om Vindövarvet på BräckeEn söndageftermiddag i november kom Britt Johansson till Bräcke för att berätta historien om Vindövarvet och dess grundare Karl Andersson. Ett 40 tal personer hade samlats för att höra Britt berätta om sin far och...

Köp av byggnad och mark

1973 köpte föreningen ladugårdsbyggnaden jämte 3 000 kvm mark för en summa av 20 000 kr.

25 års jubileum

1972 firades 25 år jubileum. Källaren hade iordningställts som en lokal för arkiv.

Museibyggnaden

1971 gjordes omfattande reparationer av museibyggnaden.