Tjörns hembygdsförening

Valborgsfirande 2019

maj 12, 2019 | Dokumentarkiv, Valborgsmässofirande

Valborgsmässofirande på  Bräcke.

På Valborgsmässoafton firas alltid våren in på Bräcke. Denna varma kväll kom det massor av människor för att både njuta av våren och höra  Stenkyrka och Valla kyrkokörer sjunga  alla vackra vårsånger. I pausen fick de lyssna till vårtalet och det hölls av  Kultur och  fritidsnämndens ordförande Benita Nilsson,

Benita  inledde sitt anförande med att berätta om när hon första gången kom i kontakt med Tjörns  Hembygdsförening  genom  veckokursen  ”Lär känna din ö”. -Denna vecka fortsatte hon var en  avgörande startpunkt för mitt kulturintresse för Tjörn.

Tjörns kvinnohistoria

-Föreningens bok ”Vårt vävda kulturarv  beskrivs och hon säger att boken inte bara ger kunskap för textilierna utan också visar hur det var i hemmen förr. Elevers åsyn av Skulpturen Hulda som står nära akvarellmuseet vävs in i talet eftersom Hulda som  har ett klädbylte som  huvud   och fyra ben. visar vår historia. Vikten av   rena kläder trots avsaknaden  alla maskiner  och de fyra benen  om allt som hon måste hinna med det kvinnorna vardag.  -Hulda säger Benita är för mig en symbol över skärgårdskvinnornas historia

Frusna ögonblick

Benita berättade också om Solveig Persson som  varit vår föreningsordförande i många år. Solveig är en stor kulturpersonlighet som just gett ut sin tredje bok serien ”Frusna Ögonblick” med  bilder från museets arkiv.

Barnens dag  och levande historia

Valborgsmässoaftonens besökare höra Benita beskriva barnaktiviteterna  ”Barnens dag”  där barnen under en söndag i augusti får pröva på hur det  var att vara liten förr i tiden. ”Levande historia” innebär att alla femteklassare varje år  får komma till hembygdsmuseet, iförda tidsenliga kläder  och föreställa att de är arbetssökande. Hela dagen får de känna att de lever år 1800.

Tjörn är en kreativ kommun

-Tjörn fortsätter Benita är en föreningstät kommun med inom både kultur, idrott och övrigt föreningsliv. Detta gör att vi som bor här får möjlighet att stärka vår kunskap, utvecklas och lära känna varandra.  ”Det blir gott att bo här  för både barn och äldre. Kultur och föreningslivet på Tjörn har enligt den italienske  forskaren Sacco utvecklat ön till ett så kallat kreativt slagfält  -På Tjörn har nytänkande, idérikedom. och innovation  lätt att utvecklas. Vårtalet avslutades med.

Så låt oss möta  våren mad glädje och gemensamhet

Kulturarvsdagen Tjörns hembygdsgård 2023 med öppet hus och föredrag

Söndagen den 10 september som var en av kultturarvsdagarna i hela Sverige, öppnade Tjörns hembygdsgård alla sina byggnader för intresserade besökare. Medlemmar från föreningen fanns på plats i de olika husen och kunde berätta om både husens historia och dess innehåll....

Barnens dag på Tjörns hembygdsgård 2023

Trots ett ihållande regn under en del av arrangemanget kom det många barn och föräldrar/mor och farföräldrar till Bräcke . Föreningen hade anordnat massor av olika aktiviteter och även de som var utomhus roade barnen. Så småningom upphörde regnet  och det var full...

Mia Marine-Jonas Simonsson Hanna Wiskari Griffiths

Mia, Jonas och Hanna bjöd på en fantastisk musikupplevelse när de bjöd in till en kväll på Tjörns hembygdsgård. Publiken var engagerad och applåderna lät inte vänta på sig. En kväll som vi hoppas uppleva igen tillsammans med dessa tre duktiga musiker. Efter...

Gåva till Tjörns hembygdsförening

Uno Holmberg, som sköter om Ängen på Härön, fick den 17 augusti besök av SPF:s (Sveriges Pensionärsförening) vandringsgrupp. Vandringar som arrangeras av Henry och Eva Hermansson. Uno stod för måltiden bestående av sill och Ängens "potäter" samt kaffe och kaka till...

Äldredagen 2023 bjöd på sol och skön musik

Ett 65 tal personer från hela Tjörn kom till Tjörns hembygdsgård för att vara med på årets äldredag.  Musikgruppen "Vär och Vurna", med Tomas Carlsson i spetsen, stod för musiken. Medlemmar från Tjörns hembygdsförening bjöd på kaffe med dopp och såg till att alla...