Tjörns hembygdsförening

”Öktekaffe” 15 januari 2017

jan 15, 2017 | 2017, Dokumentarkiv

Foto: Ragnar Karlsson och Birgith  Åhs

För att tacka alla medlemmar som på något sätt gjort en insats för Tjörns Hembygdsförening under gångna året bjöd föreningen in till ett öktekaffe. Cirka 80 medlemmar kom denna söndagseftermiddag till Kyrkans hus för delta i allsången, dricka kaffe och umgås.

Det var föreningens ordförande Eva Eriksson som hälsade alla välkomna. Hon berättade bland annat att den donation som föreningen fått av Elinor Bartholdsson i Rönnäng nu renderat i ett förslag till nybyggnation. Donatorns önskan var att hennes klädsamling skulle visas för allmänheten och det kommer nu att bli möjligt. Eva berättade också att föreningen kommer att ta emot gäster från hela Hembygdssverige i slutet av maj.  Föreningsmedlemmar kommer då att spela upp ”Silla kommer” föreställningen.

Allsång och skämt 

Därefter var det tid för Eivor Jansson och hennes musikerkollegor Jan-Åke Hansson och Uno Engblom att inleda allsången. Mellan sångerna skojade Eivor friskt med publiken och med de andra musikerna. Hon berömde Uno Engblom för sin musikalitet och sade att även om han närmar sig de nittio kan han fortfarande lära sig en ny låt på dragspelet på vägen mellan Kållekärr och Hoga!!

Tack för det gångna året  

Gästerna sjöng glatt med i de olika allsångerna som var en blandning av både Taube och vanliga svensktoppslåtar.  Det blev en paus i musiken under själva kaffedrickandet så att alla fick tillfälle att prata med sina bordsgrannar och efter ännu en allsångsstund och dragning av lotterivinster var det dags för ordförande att avsluta det hela med att tacka för all hjälp under det gångna året och hälsa alla välkomna till Bräcke i sommar.

Text Birgith Åhs

Se 7 min. film:

IMG_6586IMG_6607 IMG_6603 IMG_6602
IMG_6593 IMG_6599 IMG_6598

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tjörns Hembygdsförening deltog i Bohusläns årsstämma 2024 i Strömstad

Eva Ericsson, Arne Andersson och Birgith Åhs var Tjörns Hembygdsföreningsrepresentanter vid den årliga årsstämman för alla hembygdsföreningar i Bohuslän.Stämman hölls i Strömstad med traditionsenliga val och dessutom olika utflykter samtutdelning av Hedersdiplom . Ett...

Valborgsmässoafton på Bräcke 2024

Som traditionen bjuder anordnade Tjörns Hembygdsförening på aftonen ett mycket välbesöktvalborgsmässofirande. Cirka 300 personer kom till Bräcke denna sköna vårkväll ochlyssnade till Stenkyrka och Valla kyrkokör som sjöng in våren med de traditionellavårsångerna....

Mångfalden på Herrön

Professor Gunilla Almered var den 21 april på Bräcke Hembygdsgård och berättade om dehelt unika natur och kulturvärden som finns på Herrön. Gunilla har dokumenterat Herrönsnatur och kultur värden vid två tillfällen både i slutet på 1970 talen och år 2020. Honberättade...

Årsmöte Tjörns hembygdsförening 2024

Hembygdsföreningens årsmöte besöktes av ett 50 tal medlemmar Tjörns Hembygdsförenings årsmöte den 24 mars 2024 leddes av Eva Annerås. Årsmötet innebar inga stora förändringar vad gäller styrelsen. Endast en ledamot avgick och ersattes av Marita Larsson Wirtberg....

Filmen Sveriges Saltaste kust visades på Bräcke

Bräckes samlingsal var fylld till sista plats när Peter Mulds ochStefan Edmans senaste film ”Sveriges saltaste Kust” visades.Arrangörer var Tjörns Hembygdsförening, Naturskyddsföreningenoch Studiefrämjandet. På plats var Stefan Edman och Peter Muld.Hembygdsföreningens...