Tjörns hembygdsförening

Öktekaffe januari 2019

jan 15, 2019 | 2019, Dokumentarkiv

Varje år  bjuder Tjörns Hembygdsförening  alla medlemmar som  varit med och hjälpt till vid  någon av föreningens aktiviteter på öktekaffe med underhållning. Arrangemanget hölls på Kyrkans Hus i Kållekärr och det var trubaduren Gåke från Orust som underhöll. Dessutom presenterades Föreningens nya bok ”Vårt vävda kulturarv”.

Tjörns hembygdsförening  har mycket på gång.  Och lagom till  föreningens öktekaffe kunde ordföranden Eva Ericsson   både hälsa alla välkomna och presentera boken ”Vårt vävda kulturarv”. Boken berättar om det stora antalet kulturhistoriska vävnader  som finns på Tjörns Hembygdsmuseum.

Samarbetsprojekt

Bokens innehåll har  sammanställt av textilgruppen som  består av sex damer från föreningen. De har under 2–3 års tid i studiecirkelform sammanställt allt material.  Layout och bildbearbetning har gjorts av Gert Alenhall. Jag träffade  några av gruppens damer och de berättade att bakgrunden till boken är att de ville dokumentera alla de fina vävar som finns på hembygdsmuseet. Vävnader som alla gjorts av skickliga väverskor på Tjörn.

Kunskapen överfördes

De ville också ta reda på hur har alla lärt sig detta hantverk och var fick de tag i vävstolar.  Boken  berättar om vävkunskapens spridning och att kunskapen ofta gått från mor till dotter men  många har också lärt sig via olika kurser och speciellt på Billströmska folkhögskolan. De flesta väverskor kunde olika tekniker och nästan alla kunde väva trasmattor. Vid trasmattevävning togs allt tillvara  och till och med gamla ankartrossar tvinnades upp och användes.

Allt var tillverkat i hemmet

Oavsett  vad det var för textilier som behövdes vävdes allt i hemmet. Det gällde både material till kläder och exempelvis handdukar. Boken innehåller också  exempel på speciella band som hade  så skiftande användningsområden som vid   begravningar eller till djur. I boken finns många vackra bilder som visar vävnader  av alla de slag  gjorda med olika tekniker och material.  Boken är ett stycke hantverkshistoria och en beskrivning över allt som tillverkades förr i hemmen. Boken kommer finnas för inköp på Tjörns kundcenter och i olika affärer.

Text o bild
Birgith Åhs  

Kulturarvsdagen Tjörns hembygdsgård 2023 med öppet hus och föredrag

Söndagen den 10 september som var en av kultturarvsdagarna i hela Sverige, öppnade Tjörns hembygdsgård alla sina byggnader för intresserade besökare. Medlemmar från föreningen fanns på plats i de olika husen och kunde berätta om både husens historia och dess innehåll....

Barnens dag på Tjörns hembygdsgård 2023

Trots ett ihållande regn under en del av arrangemanget kom det många barn och föräldrar/mor och farföräldrar till Bräcke . Föreningen hade anordnat massor av olika aktiviteter och även de som var utomhus roade barnen. Så småningom upphörde regnet  och det var full...

Mia Marine-Jonas Simonsson Hanna Wiskari Griffiths

Mia, Jonas och Hanna bjöd på en fantastisk musikupplevelse när de bjöd in till en kväll på Tjörns hembygdsgård. Publiken var engagerad och applåderna lät inte vänta på sig. En kväll som vi hoppas uppleva igen tillsammans med dessa tre duktiga musiker. Efter...

Gåva till Tjörns hembygdsförening

Uno Holmberg, som sköter om Ängen på Härön, fick den 17 augusti besök av SPF:s (Sveriges Pensionärsförening) vandringsgrupp. Vandringar som arrangeras av Henry och Eva Hermansson. Uno stod för måltiden bestående av sill och Ängens "potäter" samt kaffe och kaka till...

Äldredagen 2023 bjöd på sol och skön musik

Ett 65 tal personer från hela Tjörn kom till Tjörns hembygdsgård för att vara med på årets äldredag.  Musikgruppen "Vär och Vurna", med Tomas Carlsson i spetsen, stod för musiken. Medlemmar från Tjörns hembygdsförening bjöd på kaffe med dopp och såg till att alla...