Midsommarfirandet den 25/6 2010
Sid 12

Årets midsommararrangemang på Bräcke samlade i år cirka 2500 deltagare. och det märktes inte minst på kön til parkeringsplatsen som stundtals var lång. Det var ett strålande solsken och blåsten märktes inte inne på Bräcke.

I centrum stod dansen kring midsommarstången och i omgivningen var det full kommers med lotterier, loppis och försäljning av karameller på gammalt vis. Många tog tillfället i akt för en liten picknick i det gröna. Ett barnbarn till förste ordföranden i föreningen Waldemar Hendry kom till midsommarfesten från Norge med en hel blåsorkester och förgyllde stämningen.

Hembygdsföreningen vill rikta ett stort tack till alla sponsorer, alla som skänkt gåvor till lotterier, sångare, lekledare, bygdespelmän, funktionärer och alla gäster som alla bidrog till ettmycket lyckat arrangemang.

 


Midsommarstången pryds med blomster.

 


Stången är på väg att resas även om det fanns vissa problem


Ann-Sofie sjöng o Stellans orkester spelade

 


Alla åldrar passade på att dansa runt stången